Çocukluğumuzun kahramanları V - RED KİD

Red Kid'in orijinal adı Lucky Luke'tur. Mini Ringo gibi, oda aslında tam bir çizgi-roman kahramanı sayılamaz. O aslında bir karikatür-roman kahramanıdır ve "komik"tir. Hemen her macerasında detaylara ustaca gizlenmiş bir sürü espri sizi selamlar

RED KİD: Morris (1923-2001) adlı Belçikalı çizer ile Goscinny (1926-1977) adlı Fransız yazar tarafından yaratıldı. (Belçikalılar da çizgi-roman dünyasına pek çok karakter kazandırmışlardır. Bugün Brüksel’de bir ‘Çizgi-Roman Müzesi’ bile bulunmaktadır.) Goscinny’nin vefatından sonra başka yazarlar denendiyse de, eskisi kadar iyi olmadı. Morris son yıllarında çizmeyi bırakıp, 2001’de vefat edince, Red Kid de aramızdan ayrılmış oldu.

Red Kid’in orijinal adı Lucky Luke’tur. Mini Ringo gibi, oda aslında tam bir çizgi-roman kahramanı sayılamaz. O aslında bir karikatür-roman kahramanıdır ve ‘komik’tir. Hemen her macerasında detaylara ustaca gizlenmiş bir sürü espri sizi selamlar. Sadık atı Düldül (orijinal adı Jolly Jumper) ile birlikte Nothing Gulch kasabasında ikamet etse de, görev çıktığında Meksika’dan Kanada’ya, Boston’dan San Francisco’ya kadar uzanırdı.

Bazen bir senatör ona gizli ve diplomatik bir görev verir, bazen bizzat başkan Lincoln’ün ricası üzerine harekete geçerdi. Amerika’nın doğusundan batısına telgraf hattı mı çekilecek? Demiryolu mu döşenecek? Altına hücum mu başladı? Kahramanımız anında olay yerine intikal ederdi. Çoğu kere, macera gelir onu bulurdu.

Red Kid’in maceraları, Avrupalıların, Amerikan tarihine alaycı bir bakışıdır, diyebiliriz.

Ağzından eksik etmediği sigarasını, sonradan (sigara karşıtı kampanyalar nedeniyle) bir ot çöpüyle değiştirdi. Oysa sigarasını sarışı, paçasına veya direğe sürüp tutuşturduğu kibritiyle yakışı apayrı bir karizmadan izler taşırdı.

Dünyanın en aptal köpeği Rin Tin Tin (orijinal adı Rataplan) ve hapisten beşyüzüncü defa kaçan ve tekrar yakalanıp hapse tıkılması gereken Daltonlar, Red Kid’in ‘olmazsa olmaz’ıydılar.

Dalton kardeşleri kim unutabilir ki?

En uzun boylu ve en aptal Averell, Jack, William ve en kısa boylu olan ama çetenin beyni konumundaki Joe…

(Bu arada, Dalton kardeşlerin tarihte gerçekten yaşamış olduklarını ama hepsinin kanun kaçağı olmadığını not edelim. Red Kid’in maceralarında karikatürize edildiklerinden çok farklıydılar yani.)

Red Kid’in maceralarında karşılaştığı Calamity Jane, Billy the Kid, Jesse James ve kardeşleri aslında tarihte gerçekten yaşamışlardır.

Red Kid, pek çok macerada kadınlarla romantik yakınlaşmalarda bulunduysa da, delikanlılığı asla elden bırakmamıştır. Hatta bir macerasında az daha evleniyordu da…

O macerada istemeyerek evlenmek durumunda kalmıştı.. Ama maceranın sonunda daha düğün dernek kurulmadan, esas damat adayı çıkıp geldi, yanlış anlamalar düzeltildi ve finalde kovboyumuz güneş batarken şarkısını söyleye söyleye uzaklaşmasını bildi.. Hala (bekar) yalnız bir kovboydu! Kahramanım benim!!!

Video Galeri

CONTACT US
E.MAIL

This is where you need to be

INTERNET aleminin
EN KLAS radyosu

Çocukluk ve gençlik anılarınıza doğru nostaljik bir müzik yolculuğuna hazırlanın

http://nostaljininsesi.co.uk

Nostalji / Yaşam