EURYTHMICS - Sweet Dreams (1983) Orijinal video / İngilizce sözler ve şarkı açıklaması

Şarkının sözlerine bakınca farkediyorsunuz ki, Annie ve Dave ikilisi hakikaten çok zeki ve esprili.

SWEET DREAMS

  Sweet dreams are made of this
  Who am I to disagree?
  I travel the world and the seven seas
  Everybody's looking for something
  Some of them want to use you
  Some of them want to get used by you
  Some of them want to abuse you
  Some of them want to be abused

  I wanna use you and abuse you
  I wanna know what's inside you
  Hold your head up, movin' on
  Keep your head up, movin' on
  Hold your head up, movin' on
  Movin' on!

  I'm gonna use you and abuse you
  I'm gonna know what's inside
  Gonna use you and abuse you
  I'm gonna know what's inside you

  Tatlı hayaller budur işte
  Dünyayı ve yedi denizleri dolaştım
  (Ve gördüm ki)
  Herkes bir şeyler arıyor
  Kimisi sizi kullanmak isterken
  Kimisi de sizin tarafınızdan kullanılmak ister
  Kimisi sizden yararlanmak isterken
  Kimisi de sizin ondan yararlanmanızı ister
  Ben de seni kullanacağım
  Ben de senden yararlanacağım

Son dizeden "Ve işim bittiğinde seni fırlatıp atacağım" manası da çıkar mı çıkmaz mı, orada takdir hakkı tabii ki sizlere ait. Şarkının ritmi ve Annie Lennox'un sesi adamı o kadar kapıp götürüyordu ki, sözlerine pek az kişi dikkat etmiştir sanırım.

Adına 'hayal' deyip de gerçekleri bu kadar açık ve esprili ifade eden daha kaç kişi tanıyorsunuz ki?

Çevrenizde rastlarsınız bazen, birbirlerine yapmacık bir samimiyetle sarılmıştır bazı çiftler. Kadın da mesela "Ayyy biz birbirimizi çok seviyoruz.. Öyle değil mi canımmm?" diye tribünlere oynuyor veya -daha kötüsü- kendini kandırmaya çalışıyorsa, anlarsınız ki o ilişki ölmüştür. Mezara konması gerekir, yoksa kötü kokmaya başlar.

Kimisi de bu gerçeği göremez, adeta ilişkilerini 'mumyalamak' ister gibi davranırlar. Böyle tiplere bir kutu mum göndermek gelir içimden, yalasın dursunlar gönüllerince diye.

Bir ilişki bitmişse bitmiştir, işin adını doğru koymak lazım. Tatlı hayaller iyidir de, gerçekle bağlantınızı büsbütün koparmayacaksınız.

Ya da tersinden söyleyecek olursak, ayaklarınız gerçeğe basarken aklınızda tatlı hayallere de daima yer olmalı. Tanımadığınız çekici bir kadınla asansör fantazisi çok tatlı bir hayaldir mesela..

Ehe öhö... Hemen konuyu değiştirelim. Eurythmics ikilisini oluşturan Annie Lennox ve Dave Stewart önce sevgiliydiler. Herhalde sevgili olarak çok güzel şeyler de yaşamışlardır. Fakat ilişkileri doğal ömrünü tamamladığında bunun farkına varacak kadar akıllıymışlar ki olayın suyunu çıkarmamışlar. Ve sıra 'ortak projelere' imza atmaya, beraber 'müzik' yapmaya gelince, "Aaa o benim eski sevgilim.. Bir daha onunla asla yanyana gelmem" gibi kompleksleri olmamış.

Annie ve Dave 1970'lerin ortalarında tanıştılar. Eurythmics olarak birlikte çalışmaya başlamaları ise 1980'lerin başlarındadır ki, o tarihte ilişkileri zaten bitmişti.

Müzik çevreleri önceleri Annie'nin vokal tarzına dikkatlerini yoğunlaştırmışlardı ve Dave'in rolünün sadece geri vokal yapmak olduğunu sanıyorlardı. Ama kısa sürede anlaşıldı ki Eurythmics gerçek bir ortaklıktı ve Dave'in şarkı yazarlığı, müzik direktörlüğü ve enstrümantalistliği Annie'nin yeteneklerini mükemmel şekilde tamamlıyordu.

Dave Stewart, 1986'da Los Angeles Times gazetesinde yayınlanan bir röportajda şöyle diyordu:
"Pek çok çift önce meşhur olur, sonra ayrılır. Ama biz ayrıldık ve ondan sonra meşhur olduk. İlk tepkimiz bunun mümkün olmayacağı şeklindeydi yani ayrılmak ve gene de birlikte müzik yapmak. Ama deneyim bize güç verdi. Kararlıydık, hedefimize ulaşma yolunda hiçbir şeyin bize engel olmasına izin vermeyecektik."

Annie ise şöyle demişti:
"Dave'i tanıdığımda 22-23 yaşlarındaydım. Eurythmics ortaya çıktığında 26-27 yaşlarımdaydım ve sanırım kendimi bulmam gerekiyordu. Dave'le ve bir sürü başka müzisyenle de çalışmıştım. Ama yaratıcılık söz konusu olduğunda Dave'den başkasıyla çalışmak istemedim. O garip gerginlik vardı -ayrılığın acısı ve müzikte beraber çalışmanın heyecanı. O gerginlik aslında hiç kaybolmadı. Yaptığımız işi uç noktalara götüren hep bir şeyler vardı."

Ve 'bu kadar gerçekçi ve rasyonel' davranabilen bu ikili, sıra şarkı yapmaya gelince 'Tatlı Hayaller'den bahsetmeye kalkmaz mı?

İronik bir durum var galiba diye irkiliyorsunuz önce... Ama şarkının sözlerine bakınca farkediyorsunuz ki, Annie ve Dave ikilisi hakikaten çok zeki ve esprili.

 

Video Galeri

CONTACT US
E.MAIL

This is where you need to be

INTERNET aleminin
EN KLAS radyosu

Çocukluk ve gençlik anılarınıza doğru nostaljik bir müzik yolculuğuna hazırlanın

http://nostaljininsesi.co.uk

Nostalji / Yaşam